x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
הנחות ומבצעים לחברי מועדון אקיטא
מאמרים אחרונים

איך מזהים שהכלב חולה? מחלות נפוצות אצל כלבים

תאריך: 08/08/2010 16:49   מחבר: אקיטה

כלבים יכולים להדבק במחלות ממש כמו בני אדם, אך בניגוד לבני אדם אין הם יכולים להסביר בדיוק איפה כואב להם ומה מציק להם.

לפיכך יש להיות רגישים אליהם ולעקוב אחר התנהגותים כדי להבין כי משהו לא בסדר בכלב האהוב.

ישנן מספר מחלות נפוצות אצל כלבים, השכיחות בהן הן הפרוו וירוס, הכלבלבת ושעלת המכלאות, כשמחלות נוספות אך נפוצות פחות הן כלבת, דלקת כבד נגיפית, עכברת ותולעת הפארק.

מחלת הפרוו

מחלת הפרוו (Parvo) הינה נפוצה מאוד בקרב כלבים. זו מחלה חדשה יחסית, אשר התגלתה בשנת 1978. המחלה מועברת על ידי נגיף המופרש בצואת הכלב החולה, וכלב אחר שיאכל את הצואה הזו ידבק במחלה.

בפעם הבאה שאתם יוצאים לסיבוב בחוץ שימו לב כי כלבכם אינו אוכל צואה של כלב אחר. הנגיף נודד למעי וגורם לדלקת. ברוב המקרים יופיעו שלשולים והקאות קשים, הופעת דם בצואה, ירידה בתיאבון, דיכאון וחום גבוה.

יתכן שלא כל התסמינים יופיעו ביחד, אך ההקאות והשלשולים הם הנפוצים ביותר ומופיעים כבר בהתחלה.

בדיקת צואה אצל הוטרינר תגלה את הנגיף, אך חיסול הנגיף מגוף הכלב אינו אפשרי והטיפול ייסוב אל הפחתת התסמינים באמצעות תרופות נגד עוויתות שיקטינו את השלשולים וההקאות, עירוי נגד ההתייבשות והתאמת מזון יבש לכלבים אשר יתאים לבעיות העיכול של הכלב.

מניעת המחלה אפשרית באמצעות תוכנית חיסונים מסודרת. בתוך החיסון המשושה שכלב אמור לקבל בהיותו גור נמצא החיסון נגד הפרוו וחיסון נוסף כל שנה יסייע במניעת המחלה.

ישנן אוכלוסיות כלבים מסויימות שעשויות לחלות בפרוו, כמו כלבים הנמצאים באזורי מקבץ גבוה של כלבים, כגון תערוכות, כלביות וכדומה.

הללו נמצאים בסיכון גבוה למחלה ויש לחסנם כל חצי שנה. בוסף, כלבה הרה צריכה לקבל את החיסון שבועיים לפני ההמלטה כדי שהנוגדנים יעברו אל הגורים.

כלבלבת

מחלה נוספת נפוצה בקרב גורי כלבים הינה כלבלבת, אך אין להתבלבל בינה לבין מחלת הכלבת המפורסמת.

הכלבלבת היא מחלה קשה המועברת על ידי וירוס העובר במגע ובחשיפה להפרשות גוף, בעיקר נזלת. בשלב הראשוני תגרום המחלה לחום קל ולא מורגש. כשבועיים לאחר ההדבקה תפגע מערכת הנשימה, העיכול והמערכת החיסונית.

הסימנים הנפוצים של כלבלבת הם חום, חוסר תיאבון, נזלת, הפרשות עיניים, שלשולים ודלקת ריאות.

לאחר ההדבקה יקבל הכלב טיפול אנטיביוטי, אך הוירוס ממשיך בדרכו אל מערכת העצבים וגורם להתקפי אפילפסיה ותנועות לא רצוניות, כגון לעיסה וריצה, בחמישים אחוזים מהמקרים.

הדרך היחידה למנוע את המחלה היא חיסון הכלב עוד בהיותו גור קטן בן שמונה שבועות. כמו כן, חיסון האם יגן על הגור עד מספר שבועות לאחר ההמלטה.

שעלת המכלאות

שעלת המכלאות היא מחלה נפוצה בקרב כלבים הנמצאים בפנסיונים ומכלאות ומכאן שמה. המחלה מתחילה בנגיף ובחיידק ושניהם מתפשטים דרך הליחה, המתפזרת כשהכלב משתעל.

לפעמים הסימפטום היחיד הינו השיעול, אשר מגיע בהתקפות ויכול להמשך עד שלושה שבועות. השיעול מלווה בהתכווצויות בטן ונראה כמו שהכלב רוצה להקיא.

סימנים נוספים הם מצב רוח ירוד ודכאוני, חוסר תיאבון וחום. המחלה יכולה להתפתח לכדי דלקת ריאות ולכן מומלץ לפנות אל הוטרינר כאשר אחד מהתסמינים מופיעים.

הטיפול הינו אנטיביוטי למשך עשרה ימים לפחות. ההחלמה אורכת זמן רב, לכן רצוי להשאיר את הכלב בבית ולהעניק לו מנוחה.

בעת הטיפול יש להימנע ממפגשים עם כלבים אחרים מחשש להדבקה וכמובן לקחת את בכלב לביקורת אצל הוטרינר.

הדרך למנוע מחלה זו היא חיסון הכלב לפני הבאתו למכלאה, כאשר רצוי לבדוק עם בעל המכלאה האם הייתה במקום לאחרונה שעלת המכלאות.

לסיכום, שמירה על בריאות חיות מחמד מצריכה מעקב מתמיד אחרי סביבתן. ישנן מחלות נפוצות הניתנות למניעה מוקדמת על ידי חיסונים בתחילת חייו של הכלב, עוד בהיותו גור קטנטן וליווי בהמשך בתוכנית חיסונים קפדנית לאורך חייו.

רוצים ללמוד עוד על טיפול בכלבכם? גלשו באתר של אקיטה וקראו על סוגי מזון לבעלי חיים ודרכים שונות לשיפור מצבו הבריאותי של הכלב.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
איך פותרים בעיות עור ופרווה של חתולים וכלבים? - איך גורמים לפרווה של החתול או הכלב להבריק? תזונה יכולה להיות הפתרון לבעיה. קראו עוד על בעיות עור ופרווה בכתבה.
איך מזהים שהחתול חולה? מחלות נפוצות אצל חתולים - חתולים, כמו חיות אחרות וכמו בני אדם, חשופים למחלות, אלרגיות וזיהומים שונים. בואו להכיר את המחלות שעשויות לתקוף אותם.
פינת אימוץ - לוח האימוץ של אקיטה - יודעים על כלב שחייבים לאמץ? מצאתם כלב ואתם לא יודעים למי לפנות? בואו לפרסם בפינת האימוץ שלנו.

מבצעים, אוכל לבעלי חיים במבצע
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור